En İyi 3D Grafik Yazılımı: Blender

Blender3D
Blender

Blender tüm 3d yazılımları içerisinde en iyisi. Çok iddialı bir cümle oldu farkındayım ama her yazılım kendi koşulları içerisinde değerlendirilmeli. Blender yardımlarla ayakta duran açık kaynak kodlu yazılımdır. Rakipleri Cinema4D, 3DSMax, Maya vb programlar ise sözde profesyonel mühendisler tarafından geliştirilen özel yazılımlardır. Sözde diyorum çünkü bu yazılımların basit hata ve eksiklikleri bile giderilemiyor. Blender ise her gün gelişiyor yenileniyor, kullanıcıları ilerlemenin farkında. Her sürümde yeni bir şey görmek mutlu ediyor. Diğer yazılımlarda ilerlemeyi 3-4 yılda bir fark ediyorsunuz. Yani aslında 3-4 yıllık bir yazılım ancak yeni diye tabir edebileceğiniz hale geliyor.

 

Peki insanlar niye Blender kullanmıyor? Bir defa soru cümlesi baştan yanlış, insanlar Blender kullanıyor ama ülkemizde kullanılmıyor. Niye? Çünkü biz herşeyin en iyisini biliyoruz (!) Bu yüzden Maya ve Max dışında yazılımlara bulaşmıyoruz.

 

Niye Blender?  Blender’ın tarihi konusunda pek bir şey yazmaya gerek bulmuyorum, zaten bu yazıyı okuyacak kadar Blender hakkında bilginiz varsa Wikipedi den girip iki satır yazı okumuşsunuzdur eminim. Blender modellemedeki üstün araçları, hızı, klavyeyi etkin kullanması, çok yüksek poligonlu sahnelerde 3ds max e göre daha az ram’e ihtiyaç duyması, hdd üzerinden çalıştırsanız bile ssd varmışcasına seri bir şekilde açılması, kendi içindeki post production ve oyun motoru ile diğer yazılımlardan ayırmak çok daha kolay olacaktır.

 

Sadece 50mb setup dosyası varken sanırım bu programı denememeniz için hiçbir sebep yok. Önyargılarınızı kırın ve bu yazılımı kullanmaya başlayın. Profesyonel anlamda pratiklik açısından eksikliği olacaktır (diye tahmin ediyorum- ticari olarak kullanan insanlarda bolca mevcut) Ama yinede en iyi Grafik yazılımı Blender.

Facebookgoogle_pluslinkedinyoutubeby feather
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.