3ds Max Sahne Optimizasyonu

3ds max de en fazla oluşan sorunlardan birisi de sahne optimizasyonlarıdır.  Basit bir sahneyi bile 16 gb ram ile render alamama veya 8-12-16gb ram ile kompleks bir sahneyi nasıl render alma durumları üzerine konuşacağız.

Ekran Görüntüsü (116)

Yukarıdaki fotoğrafda sağdaki çaydanlıklar aynı, soldakilerde aynı, farkları ise sadece sağ tarafdakilere optimize modifiyesi eklenmiş, bu şekilde çok ciddi bir poligon tasarufu olurken aynı zamanda görüntü kalitesinden kayıp verilmemiştir. Ama bu kayıp verilmeme olayı her modifiyenin uygulanmasında malesef geçerli değildir. Optimize modifiyesi kaliteyi bozmasaydı zaten sürekli kullanılan bir araç olurdu. Burada sahneye olan uzaklığa görebu modifiyenin değerleri ile oynayıp en uygun görüntüyü yakalamak için kullanabilirsiniz. Çok modelli, yüksek poligonlu sahnelerde ciddi tasaruf sağlayacaktır.

cs-go-furkanyz

Özellikle oyunlarda kullanılan optimizasyon biçimide görülmeyen kısımları boşaltmaktır.  CS go haritasından alınmış bu görüntüye oynarken ulaşmak mümkün değildir, ama kamerayı kaldırıp biraz yukarıdan baktığımızda binanın görünmeyen tavanın dahi olmadığını fark ediyoruz. Render alırken görünmeyen bölgeleri çıkarıp belleğinizi rahatlatabilirsiniz.

11046401_821293167936440_1038186938040661971_o

Sahnede görülmeyen herşey gereksiz değildir, renderde görünmeyecek eşyaları çıkarmadan önce, o eşyaların oluşturduğu gölgeler ve yansımalar, etkileşimler (GI gibi) renderi bozuyor mu üzerine düşünmek lazım. Özellikle otomobil gibi bol yansımalı bir eşyayı render alıyorken.

Facebookgoogle_pluslinkedinyoutubeby feather

Bir Cevap Yazın

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.