3ds Max İçin Bilgisayar Tavsiyesi


asus-saber-tooth

3d yazılımlar için bilgisayar tavsiyesi sıkça sorulan konulardan birisi. Sürekli güncel tavsiyelere ihtiyaç olduğu için bu mesele hakkında birşey yazmak geçerliliğini hızlıca yitirecektir. Belli aralıklarla konuyu güncel tutmaya çalışacağım.

 

Temel olarak bazı konulardan bahsetmek gerekirse;

Güç kaynağını mümkün olduğu kadar yüksek wattlı alın, bilgisayar yük altında kapasitesinden daha az enerji çekeceğinden fan sesi az olacaktır ve rahatsızlık vermeyecektir. Gold Plus veya Platinum enerji tüketimini olumlu etkileyecektir.

Sıvı soğutma son derece sessiz ve temiz, anakarta ağırlıkta yapmıyor, bütçeniz yetiyorsa sıvı soğutma almamak için bir sebep yok, ilk modellerde sorun ve sıkıntılar olsada artık birçok marka 5 yıl garantili sıvı soğutmalı modelleri piyasaya sürdü.

strix-gtx-970

Ekran kartı üzerinden render alınacaksa ekran kartı kesinlikle GTX  olmalı. Radeon bu konuda malesef hiçbirşey yapamıyor. 3D performans konusunda Radeon kartlar üstünlük göstersede physx  ile  GTX kart bir adım önde. Quadro Kartlar konusuna hiç girmeyeceğim,  artık quadro gtx olayı takım tutma meselesine döndü bu konuda çok tartışmaya girmeye gerek yok ucuz quadrolar her zaman kötü, 8 bin TL altına toplayacağınız her türlü bilgisayarda GTX kullanmanız daha iyi olur.

İşlemci olarak bütçenize göre i5,i7 serilerinden almanız yeterlidir, AMD işlemcileri son dönemde pek iyi gitmiyor, yüksek hıza yönelsede verimlilik yok, düşük bütçeye göre belki 8350 gibi işlemcileri alınabilir ama ben asla tercih etmem.

RAM üzerinde çok test yaptım. MHZ ile render hızı arasında büyük bir etki göremedim. Hatta bazen yüksek MHZ ile render hızları yavaşladı. Ama genel olarak yüksek MHZ olumlu yönde iş yapacaktır. Burada markanın çok önemli olacağını düşünmüyorum.

Anakart konusunda bilgi almak için belirlediğiniz sistemle çalışan anakartları donanım forumlarından takip ederek seçin, bu konuda da net birşey söyleyemiyorum MSI ASUS arasında iyi rekabet var. Üstüne düşünmeden seçin rahat edersiniz 🙂

Sıradan bir  hdd ve yanında çok yüksek iops değerlerine sahip olsan 120-512 gb arası bir ssd işinizi görür, tavsiyem 240 gb.

4k monitörleri ölçekleme sorunundan dolayı FHD olarak kullanan insanlar olduğuna göre henüz 4k nın gereksiz masraf olabileceğini söyleyebilirim. Bütçenize göre lcd veya ips birşeyler alın gitsin. Tepki süresi düşük olanları tercih etmeye çalışın. Çift monitör çalışacaksanız ince kenarlıları tercih edin.

 

Bu kadar yazdıktan sonra net bir sistem tavsiyesi vermekten vazgeçtim,  bu bilgiler üzerine araştırıp sisteminizi toplayın, parça uyumluluğu açısından  son bir kontrölde  her zaman fayda var.İyi çalışmalar…

 

 

Örnek Animasyon;

Kullandığım sistem CPU:4790k  GPU:GTX 970  16GB DDR3 RAM  SandDisk Extreme II 240GB SSD PSU:EVGA 850WATT Gold

Güncel tavsiye; şimdilik işlemciyi 6700k yapıp DDR4 RAM ile güncel fp sistem kurabilirsiniz, belkide fp değildir 🙂

Facebookgoogle_pluslinkedinyoutubeby feather
Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.